Výhody socializácie seniorov a ako vie pomôcť opatrovateľka

Socializácia je pre všetkých dôležitá, ale pre seniorov je nesmierne dôležitá. Keďže sú starší a už nie sú tak fyzicky zdatní ako predtým, môžu sa stať izolovanými a menej aktívnymi, čo často vedie k upadaniu na tele aj na duši a postupnej strate zdravia a chuti do života. Socializácia však môže pomôcť seniorom, aby zostali čo najdlhšie mentálne a fyzicky zdraví.

VÝHODY SOCIALIZÁCIE SENIOROV

  1. Zlepšujte kognitívne funkcie

Socializácia môže pomôcť seniorom zachovať mentálne zdravie a zlepšiť ich kognitívne funkcie. Pri kontakte s inými ľuďmi, musia používať mozog, aby udržali niť rozhovoru a zapamätali si nové informácie a tým udržujú mozog v kondícii.

2. Znižuje riziko depresie

Socializácia pomáha znížiť riziko depresie u seniorov. Keď sa cítia izolovaní a osamelí, môže to viesť k depresii. Pravidelný kontakt s priateľmi a rodinou, naopak napomáha k zlepšeniu nálady a udržaniu pozítívneho pohľadu na život.

3. Zvyšuje dlhovekosť

Podľa niektorých štúdií sa seniori, ktorí majú pravidelný kontakt s rodinou, priateľmi a inými ľuďmi, dožívajú vyššieho veku. Zachovanie fyzického a mentálneho zdravia, ide pravdepodobne ruka v ruke so sociálnym životom. Človek je tvor spoločenský a kontakt s ľuďmi mu poskytuje emocionálnu podporu.

Seniori emocionálnu podporu obzvlášť potrebujú. Môžu sa porozprávať o svojich obavách a problémoch a získať nové perspektívy od ostatných. Podpora od blízkych vie veľmi pomôcť ich mentálnemu zdraviu a aktívnemu životnému štýlu.

Keď sa seniori zúčastňujú na spoločenských aktivitách, podporuje to taktiež ich fyzické zdravie. Môžete im pomôcť sa napríklad zapojiť do záujmových skupín, tancovať alebo cvičiť s priateľmi, chodiť na výlety, ak je senior skôr introvert, nemá rád veľké skupiny ľudí a radšej je doma, môžete s ním zájsť do cukrárne, hrať spoločenské hry, niečo si spolu čítať a veľa sa rozprávať… To všetko pomôže udržať ich stabilitu a skvalitniť ich jeseň života.

Ak nemá senior príbuzných, často krát je to práve opatrovateľka, ktorá pomáha seniorovi zostať v kontakte s okolitým svetom a nestratiť záujem o život.

Podeľte sa o svoje skúsenosti so socializáciou seniorov a ponúknite tipy, ako pomôcť seniorom zostať v kontakte so svojimi priateľmi a blízkymi.

Marta Kluchová
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>
Komentáre