Chcem začať opatrovať. Som rozhodnutá, ale mám STRACH

Píšete mi správy a emaily a ja sa na ne snažím odpovedať, ale často krát si hovorím, že moja odpoveď by možno pomohla viacerým, preto niektoré z Vašich emailov a mojich odpovedí zdieľam s Vami v článkoch. Tu je jeden z nich:

Dobrý deň, čítam Vaše príbehy a teraz sama chcem začať s opatrovaním. Plánovala som to už minulý rok, ale mama mi bola chorá, našťastie všetko dobré dopadlo, tak som si povedala, že prišiel čas. Lenže skúsenosti mám iba z kurzu a mám veľký strach. S mojou nemčinou chcem začať cez agentúru a zrejme v Nemecku.

Ja viem, že máte svoj život a povinnosti, ale možno by ste našli pár slov povzbudenia, alebo radu…

Ja som mala nemčinu v skole, základy mám. Viem o sebe povedať. V domácnosti, rozumiem lepšie, keď čítam. Chýba mi slovná zásoba, nad ktorou pracujem.

V 18-tich už som mala skúsenosť, ako to je v cudzom svete, no prišla som nazad, na Slovensko. Teraz už mám veľké deti a cítim to takto, začať v tomto smere, no mám obavy. Viem, že aj so slabou nemčinou začínali v Rakúsku, no nerozumiem tej živnosti a všetkému okolo toho, tak Nemecko je asi rozumný variant pre mňa. A možno so skúsenosťou sa mi podarí nájsť rodinu aj s ruštinou.

No, aj u Vás sa píšu rôzne príbehy a kto vie, ako to bude prvý krát. Joooj, priznám sa, mám strach, ale aj odhodlanie… Ďakujem Vám veľmi pekne za Váš čas. S úctou a prianím všetkého dobrého…

Moja odpoveď:

Dobrý deň. Začínala som rovnako, v Nemecku, s pár hodinami kurzu a slabou nemčinou. Nebudem Vám klamať, nebolo to vždy jednoduché, zažila som aj veľmi krušné chvíle a často krát som si poplakala. Ale teraz s odstupom času viem, že to bola ta najlepšia škola života, akú by som doma nikdy nedostala a svoje rozhodnutie, odísť do sveta neľutujem.

Ak môžem poradiť, učte sa nemecké slovíčka, každý deň aspoň jedno-dve. Čím väčšia slovná zásoba, tým lepšie.

Skúste si nájsť agentúru, kde sa popredu neplatia poplatky, na internete sa dajú nájsť. Také síce dávajú nižší plat, ale keď sa trošku rozhľadíte vo svete, nájdete si lepšie platené miesto.

Ja som prvý krát išla cez agentúru, ktorá má na internete dobré aj zlé recenzie. Dosť sa o nich popísalo, že málo platia, čo je pravda, ale ako štartovacia čiara to bolo dobré. Pre mňa bolo dôležité, že som im nemusela platiť žiadne poplatky a uistili ma, že keď budem chcieť odísť, nebudem im nijako zaviazaná.

Bola to slovenská agentúra, u ktorej som vlastne bola zamestnaná, takže pre mňa platil slovenský zákonník práce, čo bolo rozhodujúce. Potrebovala som sa dostať do sveta, vyskúšať si jazyk v praxi, vyskúšať si prácu opatrovateľky a v prípade, že by sa mi to nepáčilo, vrátiť sa bez väčšej ujmy na Slovensko.

Do Rakúska na živnosť som ako začiatočníčka odvahu ísť nemala a pravdu povediac, ani ma nikde nechceli bez skúseností a s mojou slabou nemčinou, preto som zvolila túto cestu.

Takéto agentúry, o ktorých píšem, pracujú asi týmto spôsobom: Opatrovateľka neplatí žiadne poplatky za sprostredkovanie práce, čo je dobre, ak sa potrebujete akútne dostať von. Majú dlhé turnusy, ale dá sa aj na mesiac, napríklad zaskočiť za niekoho, kto robí dvoj-trojmesačné turnusy a chce sa na mesiac pozrieť domov.

Zarobíte približne tisícku na mesiac. Ak chcete byt potom mesiac doma, musíte ju deliť na dvoje. A robíte na slovenskú pracovnú zmluvu, ako zamestnanec Sk agentúry – odvedú za vás minimálne odvody. Má to svoje výhody, aj nevýhody. Na rozbeh v zahraničí to je dobrá štartovacia čiara, dlhodobo takto pracovať skôr neodporúčam.

Ja som tak začínala a na agentúru som sa nemohla sťažovať, vo všetkom mi vyšli v ústrety a boli nápomocní. Cez túto agentúru som bola na turnuse v Nemecku jeden mesiac. Získala som dobré referencie od rodiny a to mi otvorilo dvere, aby som sa mohla pohnúť ďalej.

Po návrate na Slovensko som dala v spomínanej agentúre výpoveď a bez problémov som si našla prácu v Rakúsku, keďže už som sa mohla preukázať skúsenosťami v opatrovaní a aj moja znalosť nemčiny sa o dosť zlepšila.

Viac o mojich začiatkoch na rakúsku živnosť Vám napíšem niekedy na budúce.

Želám veľa šťastia.

E-book zdarma:

AKO ZAČAŤ OPATROVAŤ

Praktický manuál pre začínajúce opatrovateľky v zahraničí

Marta Kluchová
Som virtuálna asistentka a opatrovateľka v domácom prostredí. Milujem moju rodina a malého synka, ktorého som dostala do daru v pokročilom veku. Niekoľko rokov som pracovala ako opatrovateľka seniorov v Nemecku a Rakúsku a preto dôverne poznám starosti aj radosti turnusových opatrovateliek. Mám rada cestovanie, knihy, písanie... Som zberateľka príbehov - hlavne opatrovateľských. Nemám rada stereotyp, zmena je pre mňa život, prijímam výzvy na vzdory strachu a som vďačná za každý nový deň. Som autorkou eBooku SOM OPATROVATEĽKA- Dva životy jednej ženy a eBooku MôJ DVOJITÝ ŽIVOT OPATROVATEĽKY , a tiež knihy DENNÍK OPATROVATEĽKY . Baví ma inšpirovať ľudí k tomu, aby sa nebáli prekračovať vlastné hranice. Viac o mne sa dozviete tu >>
Komentáre